לצום, לחשוב, לחכות

"מה אתה יכול לעשות?" נשאל סידהארתא בעת שניסה להתקבל לעבודה אצל קמאסוואמי, הסוחר בעל ההון. סידהארתא, דמות המבוססת על דמותו של בודהא ברומן מאת הרמן הסה בעל אותו השם, ענה: ״אני יכול לצום, אני יכול לחשוב ואני יכול לחכות״.

מה בעצם מנסה סידהארתא להגיד לקמאסוואמי? מדוע עשויות יכולות אלה לעניין סוחר עשיר ובעל שם? אלה המסקנות שלי:

לצום – היכולת לצום מסמלת למעשה את היכולת לעמוד בפיתויים, להתגבר על מכשולים גופניים, מנטליים ואף השרדותיים. לקבל את המצב כמו שהוא ולא להכנע לנסיבות.

לחשוב – היכולת לחשוב במקרה הזה היא היכולת לייצר השקפה עצמאית, לבסס דעה מחושבת, להעמיק ולחקור ולהסיק מסקנות. היא מסמלת את האפשרות ללמוד, להתפתח ובהמשך גם לייצר.

לחכות – היכולת לחכות יכולה להראות סתמית, אך יש לה חשיבות עילאית. היא היכולת לתת לזמן לעשות את שלו, להבין שלפעמים צריך לקחת צעד אחורה כדי להתקדם שני צעדים קדימה. לא תמיד צריך להיות במרדף, היכולת לחכות בזמן שכולם רצים יכולה לפתוח זווית ראייה חדשה על המתרחש. וכן, לפעמים צריך לחכות רק בגלל שאנחנו עדיין לא בשלים להבין את מה שעלינו להבין או לא מוכנים לעשות את מה שעלינו לעשות.

אני חושב שבעולם המהיר והתחרותי שבו אנו חיים, היכולת לעצור רגע, לצום, לחשוב ולחכות יכולה להיות ההבדל בין לחץ וחרדה לבין איזון.
קל מאוד להכנס למרוץ ולהרמס על ידי עבודה, אנשים, לוחות זמנים, ציפיות, תקלות והצלחות, אך, בינתיים לפחות, אני מוצא את היכולת לקחת צעד אחורה, לנשום, לחשוב ולא לנסות לנצח את השעון כאלומת אור שמובילה אותי בכיוון שנכון בשבילי.

%d בלוגרים אהבו את זה: